روحانی: با وجود نیروهای مسلح همچنان عزت و ایستادگی را با تمام وجود حس می‌کنیم

رئیس‌جمهور خطاب به نیروهای مسلح حاضر در مراسم رژه گفت که خوشحالم که در سی و سومین سالگرد دفاع مقدس در کنار رزمندگان عزیزی که افتخارآفرین آن دوران بودند، همچنان استواری، عظمت و ایستادگی را با همه وجود احساس می‌کنیم.

خبرگزاری فارس: روحانی: با وجود نیروهای مسلح همچنان عزت و ایستادگی را با تمام وجود حس می‌کنیم

حسن روحانی رئیس‌جمهور اسلامی ایران در مراسم رژه نیروهای مسلح که به مناسبت فرا رسیدن هفته دفاع مقدس در حرم حضرت امام خمینی (ره) در حال برگزاری است، گفت: خوشحالم که در سی و سومین سالگرد دفاع مقدس در کنار رزمندگان عزیزی که افتخارآفرین آن دوران بودند، همچنان استواری، عظمت و ایستادگی را با همه وجود احساس می‌کنیم.

وی افزود:‌درود و سلام خود را تقدیم امام بزرگوار می‌کنیم که با ایمانش، عرفانش و ایستادگی درس دفاع در برابر متجاوز را به همه ما آموخت و همه شهیدان و همه جانبازان و آزادگان درود و سلام تقدیم می‌کنیم که هر چه از استقلال، تمامیت ارضی، عزت و سربلندی داریم از فداکاری آنهاست و احترام خود را به خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران تقدیم می‌کنیم که صبرشان،‌استقامتشان و ایمانشان درس‌آموز بوده و هست.

رئیس‌جمهور ادامه داد: احترام و سلام به ارتش قهرمان که با تجاوز 31 شهریور 1359 در کمتر از 24 ساعت با اعزام 140 هواپیمای جنگنده و ماموریت این جنگنده‌ها در خاک متجاوز لرزه بر اندام صدامیان افکندند و اولین درس را به متجاوز آموختند که اینجا ایران و سرزمین شیران است.

روحانی گفت: درود بر نیروی زمینی ارتش و هوانیروز که در روزهای اولیه در برابر نیروهای متجاوز و زرهی ایستادگی کردند و سدی برای دفاع از کشور و جلوگیری از ادامه تجاوز بودند. درود بر نیروی دریایی که توانست دشمن را در دریا سرکوب کند.

وی افزود:‌سلام و درود بر قهرمانان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که علی رغم مشکلات لجستیک و کمبود نفر با ایمان، اعتقاد و با وطن‌دوستی خود به صحنه نبرد شتافتند و حماسه‌های بزرگ را آفریدند.

رئیس‌جمهور ادامه داد:‌سلام بر نیروی انتظامی، ژاندارمری دیروز و همه رزمنده‌هایی که در صحنه نبرد سینه را در برابر دشمن سپر کردند. سلام و درود بر بسیج دلاور و خط‌شکن که با فریادش با ایمانش با ایستادگی خود پیروزی در برابر دشمن را برای ملت ما به ارمغان آورد. سلام بر عشایر قهرمان که همواره مدافع سرزمین بزرگ ایران بودند و هستند و سلام و درود بر همه آنهایی که در طول 8 سال دفاع مقدس متجاوز را سرکوب کردند و شرف، عزت و سربلندی را برای ما به ارمغان آوردند.

روحانی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه ما همواره به جای روز پایان جنگ و روز فتح نهایی آغاز جنگ و اولین هفته دفاع مقدس را گرامی می‌داریم، گفت: ما به دنیا می‌گوییم که ملت ایران مورد تجاوز قرار گرفت به دنیا می‌گوییم مردمی که در سال‌های اولیه انقلاب مشغول سازماندهی کشور بودند. ارتش و سپاهی که آمادگی‌های لازم را برای یک نبرد کلاسیک نداشتند مردمی که با کودکانشان و جوانانشان به استقبال سال تحصیلی می‌رفتند و حجاجی که عازم زیارت خانه خدا بودند، مورد تجاوز قرار گرفت، این تجاوز در ماه حرام، ماه ذی‌القعده، در آستانه حج و شروع سال تحصیلی بر ما تحمیل شد.

رئیس‌جمهور اسلامی ایران در ادامه با اشاره به ضرورت بازخوانی دفاع مقدس گفت: دشمنان فکر کردند با تحریک یک دیکتاتور و با حمایت‌های مالی و نظامی می‌توانند یک انقلاب بزرگ و مردمی را از پای درآورند، دشمنان بازخوانی کنند که آنهمه امکانات، پول،‌حمایت‌های سیاسی، اطلاعاتی و حتی شیمیایی که به عمل آوردند به کجا رسید و نتوانستند به اهداف شوم خود دست یابند.

روحانی ادامه داد: آیا توانستند ملت بزرگی را به تسلیم وادار کنند؟ آیا توانستند انقلاب اسلامی را از مسیر اسلامی خود منحرف کنند؟ آنها با تمام خسارت‌های جانی و مالی که بر ملت ایران و عراق تحمیل کردند به هیچ کدام از اهداف خود دست نیافتند. آنها بازخوانی کنند و بدانند که ملت ایران و نیروهای مسلح آن، اهل جنگ و تجاوز نبودند. اهداف استعماری در منطقه نداشتند اما در عین حال در برابر تجاوز و متجاوزین آنی مسامحه نخواهند کرد و با تمام توان از استقلال، شرف، عزت و انقلاب اسلامی با جان و دل دفاع خواهند کرد.

رئیس‌جمهور در ادامه سخنرانی خود در مراسم رژه 31 شهریور نیروهای مسلح با تأکید بر لزوم بازخوانی پیروزی‌های انقلاب اسلامی در دفاع مقدس گفت: بازخوانی این وقایع برای خود ما نیز لازم است و باید 8 سال ایستادگی نه تنها در برابر یک متجاوز بلکه در برابر ارتش‌های ابرقدرت‌های جهانی برای خود ما نیز بازخوانی شود.

وی ایمان، اعتقاد، معنویت و ارتباط وثیق میان مردم و رهبر نظام را از دلایل مهم پیروزی مردم ایران در  8 سال دفاع مقدس خواند و تصریح کرد: هماهنگی، همدلی و برادری در میان همه نیروهای مسلح در کنار پیوستگی مردم و قوای نظامی که همان سرمایه عظیم اجتماعی محسوب می‌شود از دلایل این پیروزی بود.

روحانی بسیج را نمونه شاخص اعتماد مردم به نیروهای مسلح و ارتباط یکپارچه این دو دانست و ادامه داد: ما  در جنگ به خاطر روحیه ایثار و ایثارگری موفق بودیم و گرچه تبلور این شاخصه در 8 سال دفاع مقدس ظاهر شد اما امروز بیشتر از هر زمان به این روحیه نیازمندیم.

وی با بیان اینکه ایثارگری یعنی شرکت مسئولانه در رسالت‌های ملی و اجتماعی افزود: ایثار یعنی ترجیح دیگران بر خود و از جان برای ارزش‌ها مایه گذاشتن و فداکاری برای اجرای فرمانی که ریشه آن در اطاعت از دین، پیامبر و اولی‌الامر است.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه امروز نیازمند همان روحیه سال‌های دفاع مقدس هستیم، اظهار داشت: ترجیح دادن منافع ملی و مطالبات خاص مردم بر خواست فردی و گروهی همان معنای داشتن روحیه ایثارگری است.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ما به دنیا اعلام می‌کنیم که نیروهای مسلح ما برخلاف ارتش‌های منطقه هیچگاه در امور سیاسی مداخله نکرده و همواره خود را در برابر ولایت و خواست مردم تسلیم می‌داند.

وی ادامه داد: در این 30 سال هیچگاه در کشور ما حکومت و دولت نظامی وجود نداشته و این افتخار نیروهای مسلح جمهوری اسلامی است.

رئیس‌جمهور با تأکید بر این نکته که ارتش کشور‌های منطقه باید درس مردم‌سالاری را از نیروهای مسلح ما بیاموزند، افزود: کشور ما یک کشور انقلابی است که حاکمیت مردم در آن جریان دارد.

وی ادامه داد: کشورهای انقلابی نیاز به تجاوز ندارند و نفوذ ما در منطقه نفوذی گفتمانی است.

رئیس‌جمهور با یادآوری این مسئله که ایران در طول 200 سال گذشته به هیچ کشوری تجاوز و حمله نکرده است، گفت: امروز نیز نیروهای مسلح نظام جمهوری اسلامی آغازگر هیچ جنگ و تجاوزی نخواهند بود اما همواره مدافع خوبی در برابر متجاوزین بوده و خواهند بود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه نیروهای مسلح ایران همواره تجاوزگر را از حمله خود پشیمان خواهند کرد، اظهار داشت: برگردید و ببینید متجاوزین 31 شهریور 59 و دیکتاتور شروع‌کننده آن جنگ و حامیانش کجا قرار دارند.

وی با اشاره به تفاوت سرنوشت قهرمانان ایران اسلامی که با ایستادگی خود بر عزت ملت ایران افزودند با متجاوزین آن جنگ تصریح کرد: آنهایی که به متجاوز کمک می‌کنند بدون شک اثر آن را در طول دوران زندگی خود می‌بینند که اثر تجاوز صدامیان به خاک دیگران یکی از این نمونه‌ها است.

روحانی اثر حضور امروز تروریست‌ها در منطقه را یادآور شد و افزود:هم اکنون پدیدآورندگان این تروریست‌ها آثار شوم اثر ننگین خود را در سراسر منطقه می‌بینند.

رئیس‌جمهور نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران را عامل ثبات در منطقه خواند و اظهار داشت: ایران برای همسایگان و دیگر کشورهای منطقه تهدید نیست و کسانی برای منطقه تهدید هستند که تمام مقررات بین‌المللی را زیر پا گذاشتند.

وی با اشاره به تسلیحات کشتار جمعی رژیم صهیونیستی تصریح کرد: رژیمی برای منطقه تهدید است که تمام معادلات بین‌المللی در زمینه سلا‌ح‌های کشتار جمعی را زیر پا گذاشته و انباشت سلاح‌های هسته‌ای و شیمیایی را برای تهدید دیگران در اختیار دارد.

روحانی ادامه داد: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی قدرتمند هستند اما قدرتشان برای بازدارندگی و دفاع است؛ ما اساساً با جنگ مخالفیم و خود را قربانی جنگ، تجاوز و آثار خسارت‌بار آن می‌دانیم.

ادامه دارد...