جایزه بزرگ مسابقه کاریکاتور ضد جنگ صربستان به مسعود شجاعی طباطبایی رسید

سیدمسعود شجاعی طباطبایی کاریکاتوریست پیشکسوت ایران برنده جایزه بزرگ ۱۵۰۰ یورویی مسابقه کاریکاتور ضدجنگ صربستان شد و علیرضا نصرتی نیز دیپلم افتخار این مسابقه را دریافت کرد.

مسعود شجاعی طباطبایی هنرمند کاریکاتوریست با اعلام این خبر گفت: هفدهمین مسابقه بین‌المللی کاریکاتور صربستان با عنوان «ضد جنگ» هر ساله برگزار می‌شود که در این دوره هنرمندانی از حدود 70 کشور جهان شرکت داشتند و من موفق به کسب جایزه بزرگ 1500 یورویی این مسابقه شدم.
وی با اشاره به جوایز دیگر این مسابقه گفت: این مسابقه شامل یک جایزه بزرگ و سه جایزه طلا، نقره و برنز است و  5 جایزه دیگر از سوی ارگان‌ها و مؤسسات فرهنگی این کشور به برگزیدگان اهدا می‌شود و همچنین از 5 کاریکاتوریست دیگر نیز با اهدای دیپلم افتخار تقدیر می‌شود که من برنده جایزه بزرگ این مسابقه شدم و علیرضا نصرتی دیگر هنرمند ایرانی دیپلم افتخار دریافت کرد.
شجاعی درباره کاریکاتور برگزیده خود در این مسابقه توضیح داد: در این طرح، سربازی آمریکایی دیده می‌شود که دری را گشوده است و آن در جنگ است. این سرباز بعد از گشودن در جنگ با فضایی کاملاً سیاه مواجه می‌شود که نشان می‌دهد پشت در جنگ، هیچ چیز جز سیاهی و تباهی وجود ندارد.
او درباره داوران این مسابقه هم گفت:‌داوران این مسابقه شامل یک داور پرتغالی و چهار داور از کشور صربستان بودند.
شجاعی با اشاره به عنوان جایزه خود گفت:‌ عنوان جایزه بزرگ این مسابقه «پیام آور صلح» است که این برای من بسیار باعث افتخار است که برگزیده جایزه‌ای با این عنوان شده‌ام.
وی افزود: این جایزه به همه مردم ایران تعلق دارد که همیشه به صلح جهانی فکر می‌کنند و من خوشحالم که نام ایران با عنوان پیام آور صلح در این مسابقه بین‌المللی مطرح شد.
این هنرمند کاریکاتوریست که اغلب به عنوان داور در مسابقات بین‌المللی کاریکاتور دنیا حضور دارد درباره تصمیم خود برای شرک در این مسابقه گفت: مدتها بود که در مسابقات کاریکاتور دنیا شرکت نمی‌کردم. اما چند مجموعه کاریکاتور با موضوع جنگ و درباره اشغال عراق و افغانستان از سوی آمریکا کار کرده بودم و در کتاب «توصیه به سربازان آمریکایی» منتشر شده است وقتی این مسابقه اعلام شد فکر کردم بهتر است یکی از آثار مورد علاقه خودم را ارسال کنم.
او تأکید کرد: یکی از قوانین این مسابقه این بود که آثار ارسالی قبلاً در هیچ مسابقه‌ای شرکت داده نشده باشد که من هم این آثار را جایی ارائه نکرده بودم.
شجاعی درباره تصور خودش از برگزیده شدن در این مسابقه هم گفت: من به این اثر دلبستگی خاصی دارم و فکر می‌کردم شاید یکی از جوایز اصلی را ببرد ولی اصلاً فکر نمی‌کردم برنده جایزه بزرگ شوم.