رئیس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: به نظر من سفر رئیس جمهور به نیویورک انجام خواهد شد و مطمئنا این مسئله بسیار مهم است، این سفر مهمترین تریبون جمهوری اسلامی ایران برای دفاع از مواضع به حق خود به شمار می‌رود.

علاالدین بروجردی نماینده بروجرد در مجلس  در مورد سفر دکتر روحانی به نیویورك و كسب اجازه از رهبر معظم انقلاب برای دیدار رئیس‌جمهور با اوباما گفت: تردید دارم خبر اجازه مقام معظم رهبری به رئیس‌جمهور برای ملاقات با رئیس‌جمهور آمریكا صحت داشته باشد.

وی در مورد صورت گرفتن سفر رئیس جمهور به نیویورک ادامه داد: به نظر من سفر رئیس جمهور به نیویورک انجام خواهد شد و مطمئنا این مسئله بسیار مهم است، این سفر مهمترین تریبون جمهوری اسلامی ایران برای دفاع از مواضع به حق خود به شمار می‌رود.


رئیس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: ما می‌توانیم مواضع خود را از این طریق به اطلاع تمام جهان برسانیم و مواضعی كه به ناحق علیه ملت ایران اتخاذ می‌شود را خنثی كنیم. 


گفتنی است کاخ سفید با ابراز امیدواری نسبت به اینکه دولت جدید ایران نگرانی‌های جامعه بین‌المللی درباره برنامه هسته‌یی‌اش را رفع خواهد کرد گفت که برای تعامل با تهران آماده است.

همچنین جی کارنی، دبیر مطبوعاتی کاخ سفید روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری گفت: ما همچنان آماده‌ایم که با دولت حسن روحانی بر مبنای احترام متقابل به منظور دستیابی به یک راه‌حل صلح‌آمیز برای موضوع هسته‌یی ایران تعامل داشته باشیم.

دبیر مطبوعاتی کاخ سفید ادامه داد: ما همچنان به تعامل ادامه خواهیم داد و یا خود را برای تعامل در دسترس خواهیم گذاشت،رییس جمهور (آمریکا) با صراحت اعلام کرده است که ما امیدواریم احتمال پیشرفت در این زمینه وجود داشته باشد.

البته کاخ سفید اعلام کرد باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا فعلاً برنامه‌ای برای دیدار با حسن روحانی رئیس جمهور جدید ایران در هفته‌ آینده در سازمان ملل پیش‌بینی نکرده است.

کاخ سفید با این حال این موضوع را منتفی ندانست که اوباما و روحانی در حاشیه نشست سران مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک دیدار کنند.

اوباما در گفتگویی تلویزیونی که روز یکشنبه پخش شد برای نخستین بار گفت برای روحانی نامه ارسال کرده است.

همچنین قابل ذکر است روزنامه گاردین مدعی شده که احتمال برگزاری نشست مشترک اوباما و روحانی در حاشیه نشست هفته آینده مجمع عمومی سازمان ملل وجود دارد و این نخستین دیدار روسای جمهور دو کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1979 خواهد بود.

بر این اساس ویلیام هیگ وزیر خارجه انگلیس نیز پیش از این آمادگی خود را برای دیدار و مذاکره با ظریف وزیر خارجه ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک اعلام کرده است.

دیپلمات‌های غربی امیدوارند تا با روی کار آمدن دولت روحانی بن بست مساله هسته‌ای ایران پس از 11 سال حل و فصل شود.