روباه مکاربریتانیا به فکر چیست ؟

تونی بلر از سیاستمداران جنجالی بریتانیا که به همراه جورج بوش رییس جمهوری جنگ طلب و پیشین آمریکا دو جنگ بزرگ در سرزمینهای اسلامی را فرماندهی کرد برای تفرقه افکنی میان دو مرکز مهم شیعیان در جهان یعنی عراق و ایران مدعی شده که بین شیعیان این دو کشور در مور سوریه اختلاف وجود دارد.

نخست وزیر پیشین انگلیس در مقاله ای که در یک نشریه انگلیسی منتشر شده نسبت به تحولات اخیر خاورمیانه به اظهارنظر پرداخته وبا اظهار نظر شیطنت آمیز در مورد تحولات منطقه قصد تفرقه افکنی میان شیعیان ایران و عراق را داشته است.
بلر با استقبال از مذاکرات سازش فلسطینی – صهیونیستی اظهار داشته که این مذاکرات بایستی ادامه یابند.
وی در ادامه مدعی شده که میان شیعیان ایرانی و عراقی در مورد بحران سوریه اختلاف نظر وجود دارد و از این طریق سعی دارد تا با اختلاف افکنی میان شیعیان جهان مقاصد شوم دولت  فتنه گر انگلیس را دنبال نماید.
بلر همچنین با تملق گویی از پادشاه عربستان سعودی در حالی که چشمانش را بر روی کمک سعودی ها به تروریست های سوری بسته است افزود: "پادشاه عربستان سعودی اظهار داشته است که طبق اصول اسلامی نبایستی به خشونت در عرصه سیاسی متوسل شد."
وی پیش از این نیز مدعی شده بود افراطی گری ناشی از این است که "در دین اسلام مشکلی وجود دارد!" البته این اتهام زنی با واکنش شدید محافل اسلامی و نیز برخی نمایندگان پارلمان این کشور مواجه شده است.
بلر که نماینده کمیته چهارجانبه صلح در خاورمیانه است ، می‌گوید باید این مساله را بگذاریم روی میز و درباره آن صادق باشیم. البته افراطگران مسیحی، یهودی، بودایی و هندو نیز وجود دارند، اما من نگران هستم که این اختلال منحصر به چند افراطگرا نیست. در بطن آن یک دیدگاه درباره مذهب و درباره تعامل میان مذهب و سیاست وجود دارد که با جوامع لیبرال، روشنفکر و تکثرگرا سازگار نیست.
وی افزود: در انتهای این طیف، تروریست‌ها هستند، اما این جهان‌بینی عمیق‌تر و گسترده‌تر از آن چیزی است که پذیرش آن برای ما راحت باشد. روی هم رفته ما چنین مساله‌ای را نمی‌پذیریم.سیرنیوز